мај

Сајам виртуелних предузећа

Сајам виртуелних привредних предузећа, међународног карактера, одржан је у Дому културе у Чачку у периоду од 12-14. маја 2017. године. На сајму је учествовало 25 виртуелних предузећа из Србије, а међународни карактер сајму дали су учесници из Црне Горе, Босне и Херцеговине и Словеније. Економска школа из Чачка имала је улогу домаћина. Оранизација сајма и пословања, подразумевала је да су свако виртуелно предузеће представљала по три ученика и један предметни наставник који су у два дана пословања активно сарађивали са посетиоцима сајма и другим виртуелним предузећима. Економско-трговачку школу „Књаз Милош“ из Горњег Милановца, представљале су ученице одељења III4, Ирина Рашић, Магдалена Рашковић и Кристина Петровић. Oне су представнице Виртуелног привредног друштва „Joker Company“. Ученице су успешно презентовале виртуелно привредно друштво. Према њиховим речима, учешће на сајму било је драгоцено искусво за њих. Ученица Магдалена Рашковић, дала је интервју за Регионалне вести ( https://youtu.be/oRaC2Qd3Bu0). У два дана сајамског пословања ученици су представили стечена практична знања и вештине из области предузетништва, финансијско-рачуноводствене обуке, рачуноводства, канцеларијског пословања, маркетинга и других стручних предмета. Сајам је допринео развијању стручних и практичних компетенција ученика и јачању сарадње са привредом, што све подстиче предузетнички дух код ученика. Ученици су се такмичили у десет категорија: најбољи штанд, најбоља документација, највећи број трансакција, најбољи каталог, најбоља реклама, најбоља презентација, најбољи сајт, најбољи рекламни материјал, најбољи продавац и најбоља маскота. Рад ученика вредновала је комисија у саставу професора и асистената Економског факултета Универзитета у Крагујевцу, Економски факултет Универзитета у Београду, Универзитета Сингидунум, представника привреде и Регионалне Приваредне коморе Краљево.Целокупну организацију сајма подржала је Заједница економских, правно – биротехничких, трговинских и угоститељско – туристичких школа. Учешће на сајму даје искуство које ученици могу искористити како у даљем раду у виртуелним друштвима, тако и касније у професионалном животу. Јача тимски дух код ученика и освешћује их по питању значаја социјалнеа мреже у реализацији пословних циљева. Верујем да ће наше ученице, које су тек почетку рада у виртуелним привредним друштвима унапредити свој даљи рад, комуникационе и практичне вештине.
Катарина Недељковић